Hej!

Vi kommer göra en förändringar i sättet att publicera veckobrevet. Vi har ett systemet som heter IST Lärande och det är nu möjligt att kommunicera ut till er vårdnadshavare via en säker blogg. En av fördelarna med den här bloggen är att ni nu får ett mail när vi lägger upp nya inlägg. Vi kommer redan den här veckan att testa bloggen genom att lägga ut veckans veckobrev där i morgon. När vi på skolan publicerat detta går ett mail till er vårdnadshavare som talar om att det finns ett nytt inlägg från ert barns skola. Det finns en länk i mailet som ni klickar på och då kommer ni kunna logga in via mobilt bank-id. Sedan kan ni klicka er in på bloggen och läsa veckobrevet. När man har läst informationen finns en knapp för att skicka läskvitto, klicka i den så att vi vet att det fungerar och att informationen har nått er.

Veckobreven kommer att se ut som tidigare med en inledande kort information och sedan ämnesplaneringar för nästkommande vecka. Den inledande texten ligger direkt i bloggen och ämnesplaneringarna ligger som en länk nedanför.

Lag 7

Hör av er om det kommer upp några frågor.